Nos
Nos je čichový orgán, který umožňuje člověku cítit a rozlišovat vůni. Tvořen je dutinou nosní (cavum nasi). Kromě smyslové funkce funguje také k ohřevu a zvlhčování vzduchu před vstupem do dýchacích cest a jako prvotní bariéra proti infekci.
Anatomie
Stavba dutiny nosní
Dutina nosní je rozdělena skořepami na tři průchody – horní, střední a dolní. Vzadu navazuje na nosohltan, a to pomocí otvorů, takzvaných choan. Nestejnoměrně je rozdělena také na dvě poloviny, jejichž výstupy jsou nosními dírkami. Při vstupu do nich je kůže pokrytá chloupky, které slouží jako ochrana před nebezpečnými vnějšími vlivy. Na sliznici najdeme čichové pole (regio olfactoria). Toto nažloutlé místo nám umožňuje vnímat čichové vjemy.
Onemocnění nosu
Nejčastějším vnitřním onemocněním nosu je zánět nosní sliznice (rýma), který je zároveň i jednou z nejběžnějších chorob vůbec. Z venku může být nos ohrožen rakovinou kůže, konkrétně bazaliomem. Jedná se o jednu z častých forem rakoviny. Vzniká z nadměrného slunění a postihuje především staré lidí. Tento druh rakoviny je však lehce léčitelný a především ve většině případů vůbec nemetastazuje.
Autor: Simona Knotková